Piebūve no OSB: plāksnes, pāļi un nedaudz bruses

Piebūve no OSB: plāksnes, pāļi un nedaudz bruses

22 December 2020


Konstrukciju materiāls ātri būvējamām mājām – OSB, ir tik ērti lietojams  un universāls, ka pārspēj gan finieri, gan vagondēļus. Šo materiālu pielieto, tai skaitā, arī privātajā būvniecībā: piemēram, rekonstrukcijas darbos. Viens no darbu veidiem – kopējās platības palielināšana uz piebūves rēķina. Atļauju rekonstrukcijai var saņemt ātri. Orientēto-skaidu plākšņu izmantošana ļaus uzcelt kotedžai piebūvi (vasaras virtuvi, verandu, galeriju, pieliekamo) sezonas laikā, ar nelieliem izdevumiem.

OSB konstruktīvās īpatnības, tehniskie parametri pieļauj materiāla ekspluatāciju gandrīz katrā būvniecības etapā: no apdares līdz melnā  jumta uzstādīšanai. Tiek izmantoti gandrīz visi plākšņu materiālu veidi: var izmantot pat OSB 1 (ASV tie tiek apzīmēti, kā Interior). Visērtākais variants, kurā vispilnīgāk atklājas kvalitatīvu skaidu plākšņu priekšrocības – piebūve uz karkasa bāzes. Tā iznāk viegla (sver daudz mazāk, nekā ķieģeļu vai pat putu betona), tāpēc var pat nedomāt par pamatu nestspēju: būs pietiekami ar pāļiem vai stabiem.

Kāpēc izvēlās OSB:

  • Lētāk nekā bruses, vagondēļi, gatavie SIP-paneļi.
  • Viegli apstrādājami ar rokas instrumentiem.
  • Jebkurā plāksnes punktā ir vienādi parametri – nav zariņu, deformējumu, plaisu, bet biezums un blīvums ir vienveidīgs.
  • Augsta nestspēja (markām no 2 un augstāk).

Karkasa aizpildīšana: OSB paneļi

Neliela piebūve, līdzīga vējtverim pie ieejas vai terases puses, atvērta visiem vējiem. Tāpēc, bruses pamatnes apšuvumam būs piemērota mitrumizturīgā plāksne Exterior Bond (atbilstoši CSA O325 standartam). Mūsu nomenklatūrā tiek apzīmēta ar OSB 3. Tiek klasificēta, kā konstrukciju materiāls: tas nozīmē – ne tikai aizpilda karkasu, bet palielina tā cietību. Mitrumizturība ir nosacīta: bez apdares izturēs vairākas sezonas, bet tad sāks šķobīties. Lai izvairītos no deformācijas mitruma un temperatūru izmaiņu dēļ, jau samontētās plāksnes apstrādā ar ūdeni atgrūdošu sastāvu, krāso vai piesedz ar finiša apdari: no klasiskā saidinga līdz bruses, baļķa, ķieģeļa, akmens imitācijai.

Pat mitrumizturīgas orientētās-skaidu plāksnes uzsūc ūdeni. Termins “mitrumizturība” drīzāk attiecas uz līmes sastāvu – to ūdens nespēj sabojāt. Tāpēc no klimatiskajiem faktoriem plāksnes jāaizsargā vienmēr.

Ja laika rekonstrukcijai ir daudz, plākšņu vietā var izmantot sarežģītākas konstrukcijas: paštaisītus SIP paneļus. Divas OSB plāksnes un siltinātājs starp tām, ar vienlaidus līmes kārtu uz abām siltumizolācijas pusēm. Minerālvates vietā šeit var izmantot putupolistirolu – siltāku un izturīgāku materiālu, kurs nenokarājas un nesaspiežas.

Improvizētā paštaisītā paneļa iekšpusei derēs arī OSB 2, kura cena ir zemāka, nekā atmosfēras iedarbības izturīgākajām markām.

Piebūves grīdas:augsta noslogojuma paneļi vai lēti divkāršie

Materiāla izvēle melnajam segumam ir atkarīga no tā, kāda būs piebūves funkcija. Papildus pieliekamais – vienmēr ar zemu trafiku, apakšklājs zem virsklāja var būt jebkāds, tikai būs jāapstrādā to ar mitrumaizsargājošo sastāvu. Ja paredzēts būvēt terasi – būs jāpielieto 4. markas plāksnes – ar superaugstu mitrumizturību un stiprību. Divkāršās vai arī plānās OSB plāksnes būs piemērotas iekšējām stapsienām. Vai arī uzglabāšanas korpusu sienām, plauktiem.

Vieglās plāksnes – griestiem un jumtam

 Jo augstāka celtne, jo vieglākiem jābūt  jumta materiāliem. Kā jumta pīrāga augšējo slāņu apakšklājs var būt 1.-2. markas OSB plāksnes. Tās gan ātrāk uzsūc ūdeni, nekā blīvās 3.-4. markas, taču zem vēja aizturošās plēves, siltinātāja un tvaika izolācijas membrānas – kalpos ilgi. Onduline vai dakstinus tās izturēs. Tieši tāpat nopietnas slodzes nepanes griesti no paneļiem. Var iztikt arī bez tiem, īpaši tad, ja piebūve būs auksta, neapsildāma.

Ar ko apstrādāt orientētās-skaidu plāksnes

Jebkuras markas OSB nepieciešama aizsardzība: no ūdens, straujajām temperatūras svārstībām, triecieniem, lūzumiem. Ar pēdējiem diviem tiks galā blīvās 3.-4. markas plāksnes (vai Esposure Type Binder,Exterior Bond pēc  CSA O325 vai PS 2 standartierm). Ir svarīgi nepieļaut ūdens vai tvaiku nokļūšanu iekšpusē. Šim nolūkam izmanto standarta hidroprotektorus: fasādes krāsas, beices, lakas.

Skaidrojam marķējumu un izmantošanu

Plākšņu materiāli no orientētām-koksnes šķiedrām var tikt marķēti atbilstoši dažādiem standartiem. Visvienkāršākais – pēc markām: no 1 līdz 4. Jo lielāks cipars, jo izturīgāks materiāls un jo mitrumizturīgāks. ASV un Kanādas normatīvos, marķējums ir sarežģītāks: ciparu-burtu , pēc pielietojuma jomas. Pasūtot OSB kompānijā Ergoss, Jūs vienmēr varēsiet precizēt gan plākšņu izmantošanas jomu, gan marķējuma atšifrējumu.