Kādu OSB plātni izvēlēties jumta segumam

Kādu OSB plātni izvēlēties jumta segumam

8 October 2021


Pastāv vairāki OSB plātnes varianti, no kuriem nākas veikt izvēli, izpildot būvniecības darbus ar jumta klājumu. Tie atšķiras pēc virknes parametru, kuru vidū par galveno var uzskatīt biezumu. Ja ir iegādāts pārlieku plāns materiāls, tas var vienkārši neizturēt noslodzi un salūzt, kas izraisīs nepieciešamību pārtaisīt visu jumta klājumu no nulles.

Savukārt pārāk bieza plātne jau pati var radīt pārmērīgu noslodzi balstu elementiem un sienām. Izņemot minēto, ja pat tas nenotiks, tā prasīs lielus finanšu ieguldījumus. Bet šos līdzekļus savukārt ir iespējams izlietot racionālāk, ja pareizi pieiet piemērotas OSB plātnes.

Kam pievērst uzmanību pirmajā kārtā

Daudzi būvnieki, veicot mazstāvu ēku jumta seguma izgatavošanu, iesaka izmantot bez jebkādiem aprēķiniem OSB 9 mm biezumā. Viņi apgalvo, ka ar to būs pilnībā pietiekami pat noslodzes gadījumā, ko rada šifera jumts, jo vairāk, ja tiks izmantoti metāla dakstiņi vai profilu jumta klājums.

Taču šis apgalvojums ir absolūti nepatiess, un sekošana tam var izraisīt jumta klājuma sabrukšanu stipra vēja vai spēcīgas snigšanas laikā. Saskaņā ar spēkā esošajiem standartiem plātnes biezums ir tiešā veidā atkarīgs no latojuma soļa zem tās. Tā, pastāv šādi normatīvi:

  1. plātnes pielietošana 9 mm biezumā ir atļauta, ja solis nav lielāks par 400 mm;
  2. plātnes pielietošana 12 mm biezumā ir atļauta, ja solis nav lielāks par 600 mm;
  3. plātnes pielietošana 18 mm biezumā ir atļauta, ja solis nav lielāks par 800 mm.

Tādējādi, OSB plātņu izmantošana 9 mm biezumā kļūst vienkārši nerentabla, jo tām ir nepieciešams taisīt ļoti ciešu latojumu, kas atņem daudz laika un prasa pietiekami liela koksnes daudzuma patēriņu.

OSB plātņu jumta montāžas noteikumi

Lai izvēlētais saskaņā ar standartiem biezums varētu izturēt ieplānoto noslodzi, plātnes uzstādīšanā būtu jāievēro šādas rekomendācijas:

  1. sadurām ir jābūt uztaisītām ar minimālu spraugu 3 mm;
  2. plātņu rindas tiek uzklātas šaha kārtībā labākam konstrukcijas izturīgumam;
  3. jebkuras saduras atrodas tikai un vienīgi uz spārēm, nekad netaisot tās gaisā.

Lai loksne droši turētos un tai būtu nepieciešams izturīgums, tai vajadzētu iet cauri vismaz trim spāru laidumiem. Turklāt uzklāt katru loksni vajadzētu šķērsām, lai panāktu šī nosacījuma izpildi.