Finiera zāģēšanas un apgriešanas tehnoloģijas

Finiera zāģēšanas un apgriešanas tehnoloģijas

1 August 2024


Finieris - tas ir lokšņu materiāls, kas tiek izgatavots, salīmējot kopā vairākas plānas koksnes izejvielu kārtas. Pateicoties tā stiprībai, vieglumam un mitrumizturībai, to izmanto celtniecībā, mēbeļu ražošanā, iepakošanas un citās nozarēs. Īpašās līmvielas, kas tiek izmantotas finiera ražošanā, padara to izturīgu pret mitriem apstākļiem. Tas ļauj to izmantot celtniecībā un mēbeļu ražošanā, kur var būt paaugstināta mitruma ietekme. Finieris tiek izgatavots no līmētiem koksnes slāņiem, kas piešķir tam augstu izturību un noturību pret plaisām un izliekumiem. Pateicoties salīdzinoši nelielajam svaram, materiālam ir augsta spiedes un lieces izturība, tāpēc tas ir lieliski piemērots transportēšanai un uzstādīšanai.

Kā notiek zāģēšana

Finiera apstrādei tiek izmantotas vairākas pamatmetodes, kuras tiek izvēlētas atkarībā no ražošanas īpašajām prasībām un materiāla galīgās izmantošanas:

  1. Nelieliem darbiem vai nestandarta formu veidošanai tiek izmantota manuālā zāģēšana un finiera apgriešana. Šīs metodes izmantošanai nepieciešamas prasmes un pieredze, lai precīzi iegūtu nepieciešamos izmērus un formas.
  2. Precīzākam un produktīvākam procesam tiek izmantoti mehāniskie instrumenti. Tie ir cirkulārie zāģi vai lentzāģi. Šīs mašīnas nodrošina ātru un precīzu izejmateriālu sagriešanu noteiktos izmēros.
  3. Mūsdienu ražošanā tiek izmantota lāzergriešana, kas nodrošina ļoti precīzu un tīru finiera griešanu. Lāzera stars ļauj veikt sarežģītas kontūras un izgriezumus bez fiziska kontakta ar materiālu.
  4. Pēc izejmateriāla sagriešanas noteikti jāapstrādā malas, lai tās būtu gludas un bez skabargām. To var panākt, izmantojot īpašas slīpmašīnas vai rokas instrumentus.
  5. Lai piešķirtu finierim estētiskāku izskatu, kā arī nodrošinātu aizsardzību pret mitrumu un mehāniskiem bojājumiem, bieži tiek izmantota malu apstrāde. Šis process paredz malu lentes uzlikšanu vai materiāla malu krāsošanu.

Katrai no šīm metodēm ir savas priekšrocības, to izmanto atkarībā no ražošanas prasībām, procesa automatizācijas pakāpes, kā arī ņemot vērā materiāla un gala produkta specifiskās īpašības.